111th Annual Exhibition
2022

Host Gallery

Mora Rowe  Executive Director

Jurors

Kate Henderson

Kate Henderson is a visual artist, educator, and current Director of Kehler Liddell Gallery in New Haven. She earned a BFA in Painting, a BA in Art History and Anthropology at Indiana University, her MFA at Yale University in Painting and Printmaking, and later an MBA at Albertus College. She is especially interested in materials and techniques and trained with Bernard Chaet at Yale University.

 

Her interests range from using traditional pastels and oils to digital media and installations. Her artwork focuses on referential abstraction using a strong gestural line often referencing a memory/sense of place, personal narratives, and mythology.

 

Kate describes her work: “In forming my abstract worlds, I aim for a specifically arresting visual phrase to emerge, causing the eye to linger, repeat, and penetrate to deeper layers. Creating such a place feels like bringing something back from almost invisibility or near extinction.”

Michael Rose

Michael Rose is an art historian, gallerist, and writer. Since 2014, he has served as the gallery manager at the historic Providence Art Club, where he oversees a rigorous exhibition schedule spread across three unique gallery spaces. Under his leadership, the galleries of the Art Club have earned three consecutive Best of Rhode Island Awards for Best Art Gallery in Providence.

 

In June of 2021, Michael also joined the writing staff of local news site GoLocalProv.com to author a popular weekly column "Inside Art" about exhibitions and artists throughout Rhode Island.

 

He is a sought-after lecturer on topics related to art history and art business and has juried exhibitions for numerous local arts organizations.

Michael earned his BA in Art History at Providence College and holds a Certificate in Appraisal Studies in Fine and Decorative Arts from New York University.

CATALOG + AWARDS

Catalog

A

 
 
Norman Aragones
Growing Up
film photography (400)



Emily Archer
Katie
graphite and white chalk on paper (NFS)



 

B

 
 
Laila Bakhshalizadeh
Turn Back
oil on panel (200)



Jillian Barber
Leda
ceramic sculpture (1,500)



Serena Bates
Damn Dog
fiberglass and resin (6,500)


Lisa Berger
Embracing Chaos #2
mixed media (625)


Shirley Bernstein
Red Streak
color reduction woodcut (450)


Lori Ann Blados
Jacob and the Fly
acrylic on panel (375)



John A. Blair
Winter Day at the Conservatory
acrylic (960)



Paige Bradley
Reception
bronze with electricity (12,500)



William Butcher
The Green Table
exotic hardwood/acrylic on canvas (4,500)


William Butcher III
The Instinctual Purpose
acrylic on canvas/mixed media (1,000)


 

C

 
 
Diane L. Cadrain
Boat Meadow Creek
mixed media (NFS)



Rani Carson
Peaceful Warriors
casein on board (2,700)



Cynthia Y. Cooper
Standard Model (blue morpho butterfly)
acrylic on canvas (2,450)


 

D

 
 
Mary O. Davidson
My New Hat Series #35
acrylic (1,770)



Rita Dawley
Three Friends
mixed (550)



Stephen Delaney
The Steps of the Workers
digital photography (600)


Sherri L. Desjardins
Wild Harmony
oil/cold wax mixed media (972)


Carol A. Dunn
Dunes and Grasses
photopolymer etching (195)


 

E

 
 
Eileen Eder
Amber Glow
oil (1,500)



 

F

 
 
Michael Fanelli
Homeland
photography, pigment print (230)



Diane Farr
On the Go
oil on canvas (1,600)



Kendra Ferreira
Out of the Blue
colored pencil (500)


 

H

 
 
Eddie Hall
Sprite
acrylic on recycled window (950)



Samantha Hayslett
Cracks in the Foundation
oil (750)



Eric Hovermale
Cheveux de Feu
photography (750)


Renée S. Hughes
Artifact of Resilience
mixed media on panel (1,000)


 

I

 
 
Melissa Imossi
Transparent Reflections
oil (2,250)



 

J

 
 
Paul Eric Johnson
Don't Walk
archival pigment print (1,175)



 

K

 
 
Rebecca L. Keller
Artifact
oil on panel (350)



Earl Grenville Killeen
Emergent
watercolor (1,800)



Anders (Andy) Benjamin Kimmel
Hillside
oil (300)


Lydia M. Kinney
Stilt
acrylic on panel (800)


Suzanne Kirschner
Moments
pigment marker, aluminum, and copper leaf on paper (3,000)


Peter Knapp
Midnight Make-Believe
color woodcut print (550)



Sassoon Kosian
Mystic Dance #5
cardboard, plastic, latex paint (2,800)



 

L

 
 
Leslie Landau
September Impressions
oil (375)



Estelle Laschever
Overture
oil and mixed media (2,000)



Layne
Homework
oil on linen (6,000)


Melody Knight Leary
Illumination
photopolymer gravure (300)


Janet Leombruni
Ghosted
acrylic (2,000)


Gigi Horr Liverant
Moon Rising
acrylic (2,900)



George Lowell
Nefertiti
photography (350)



Ariane Luckey
Barn Shade
oil on canvas (950)


 

M

 
 
Alexa MacCrady
Restless Sea, Sky Fire 0515
acrylic/paper (3,700)



Ellen Maidman-Tanner
Fjord Outside Reykjavik
oil on canvas (3,200)



Catherine Mansell
Rift
oil, mixed media (350)


Robert Meyer
No. 12
polyurethane, wood, aluminum, enamel paint (4,500)


Gustaf Miller
Outside the Box
mixed media and acrylic on panel (1,300)


Erin Elizabeth Murray
Sugar Rush
oil on canvas (1,800)



Paul M. Murray
La Historia Me Absolverá
photography (995)



 

N

 
 
Randall Nelson
Ricky and the Woodpecker
mixed media (6,000)



 

O

 
 
Nancy Jean Oates
Life is
photography (NFS)



 

P

 
 
Howard Park
Memory Lane Vermont
oil on panel (2,400)


Gregory Presley

Dead Vlei Ola
color photography (400)


 

R

 
 
Alexander Ranniello
Live by Love, Die by Fear
oil on canvas (650)



R. Douglass Rice
Portraits of Friends in Isolation - Edward Coaxum
oil on canvas (850)



Randy Richards
2 Sunsets
photography (950)


Olivia Ann Rolston
Environ
wood, metal (1,000)


Gina Rubin
Coral Sage I
porcelain (NFS)


Gina Rubin
Coral Sage II
porcelain (NFS)



 

Awards

BestOfShow.jpg

 

Best of Show

R. Douglass Rice

Portraits of Friends in Isolation - Edward Coaxum

SecondPlace.jpg

 

Second Place

Gigi Horr Liverant

Moon Rising

ThirdPlace.jpg

 

Third Place

Estelle Laschever

Overture

PaintingAward.jpg

 

Painting Award

Janet Leombruni

Ghosted

DrawingAward.jpg

 

Drawing Award

William Simpson

Boundary

PhotographyAward.jpg

 

Photography Award

Stephen Delaney

The Steps of the Workers

SculptureAward.jpg

 

Sculpture Award

Olivia Ann Rolston

Environ

GraphicsAward.jpg

 

Graphics Award

Shirley Bernstein

Red Streak

MixedMediaAward.jpg

 

Mixed Media Award

Mary Pat Turner

Mother

CeramicsAward.jpg

 

Ceramics Award

Jillian Barber

Leda

HonorableMention.jpg

 

Honorable Mention

June P. Webster

Candy Coverup

S

 
 
Michael Scherfen
The Blacksmith
watercolor (NFS)



William Simpson
Boundary
charcoal on paper (3,500)



Phyllis Small
Hanging Out
fiber art (NFS)


Kathleen Curran Smits
Astral Auras
photography and graphics (595)


Bridget Snow
2 October 2020
oil on canvas (950)


Thomas Stavovy
Temple
plaster, wood (1,200)



Wendy Stone
Fall Lake
photography (400)


Gary Paul Stutler
View from West Lynn 1
oil on panel (2,000)


 

T

 
 
Michelle Tragakiss
The Allegory of Our Own Cave
acrylic/ink (1,770)



Mary Pat Turner
Mother
acrylic on canvas (2,800)


 

V

 
 
James C. Varnum
Fire Whirls
mixed (1,075)



 

W

 
 
June P. Webster
Candy Coverup
watercolor (1,800)


Derek Wilkinson

Ellie Walking #2
charcoal, acrylic, pastel, and ink on paper (1,200)


Marjorie Wolfe

Waskosim's Tree and Cloud
archival pigment photograph (450)


Laureen Hylka Wondolowski

Sunrise on the Moats
oil (2,100)


 

Z

 
 
Gabrielle Zane
Of Constellations and Conversations
mixed media collage (200)